Akustyka budowlana to rozwiązanie, które wiąże się bezpośrednio z optymalizacją zabezpieczeń przeciwdźwiękowych i przeciwdrganiowych.
Działania te dotyczą przede wszystkim prawidłowego rozplanowania pomieszczeń w stosunku do źródeł dźwięku, ograniczenia rozchodzenia się dźwięków za pomocą wewnętrznych przegród, a także izolowanie pod względem akustycznym maszyn i urządzeń, które często stanowią źródło hałasu.
Jak poprawić komfort akustyczny budynku?
Odpowiednia akustyka budowlana to gwarancja komfortu w zakresie użytkowania, nie mniej jednak należy o nią zadbać już na etapie projektowania przestrzeni oraz realizacji przedsięwzięcia. Polskie prawo budowlane pod względem przepisów mówiących o akustyce budowlanej jest dość ubogie, nie oznacza to jednak, że kwestię tę można traktować po macoszemu. Prawidłowa akustyka obiektów budowlanych w znaczny sposób wpływa na komfort użytkowania, a także na zdrowie człowieka – przebywanie w hałasie często pociąga za sobą negatywne skutki. W krajach zachodnich akustyka budowlana spełnia bardzo ważną funkcję nie tylko w obrębie budynków, ale także przestrzeni miejskiej, np. standardowe ekrany akustyczne są zastępowane fontanną lub drzewami z budkami dla ptaków. Pierwszą kwestią na tej płaszczyźnie jest usytuowanie obiektu użytkowo-mieszkalnego – budynek użytkowo-mieszkalny powinien znajdować się w odpowiedniej odległości od źródła hałasu. Optymalna lokalizacja w połączeniu ze standardowymi rozwiązaniami izolacyjnymi umożliwia zniwelowanie hałasu.
Rozmieszczenie budynków
Wpływ na izolacyjność akustyczną ma również usytuowanie budynków względem siebie. Największy komfort zapewnia nie umieszczanie budynków, w których będzie największy hałas w bezpośrednim sąsiedztwie obiektów, w których można spodziewać się ciszy. Bardzo ważna jest także odpowiednia izolacja instalacji wentylacyjnych oraz sanitarnych. Istotną kwestią jest również oddziaływanie budynku na środowisko, zwłaszcza sąsiednie budynki. Przykładem może być w tym przypadku usytuowanie wylotu klimatyzatora w ścianie, która sąsiaduje bezpośrednio z innym budynkiem mieszkalnym – rozwiązanie to może utrudniać życie sąsiadom. Zdecydowanie lepiej zamontować wylot klimatyzatora w innym miejscu, unikając w ten sposób kosztów związanych z dodatkową izolacją urządzenia.
Więcej informacji dostępnych na stronie