W czasach współczesnych kwestie bezpieczeństwa odgrywają coraz większą rolę. Każdy z nas chce być pewny, że jego życie, rodzina, dom i inne dobra będą chronione przed jakimkolwiek zagrożeniem. Podstawowym prawem, konstytucyjnie gwarantującym nienaruszalność posesji jest ochrona własności. Zapewnia podjęcie odpowiednich kroków prawnych (na sądowej drodze karnej, cywilnej i administracyjnej) w przypadku naruszenia prawa.
W zakresie cywilnym dotyczy takich środków, jak roszczenie windykacyjne oraz negatoryjne. Roszczenie windykacyjne to prawo do żądania zwrotu swojej własności od posiadacza, nie będącego jej właścicielem. Możemy skierować je do sądu w razie naruszenia, dotyczącego zarządzania nieruchomością – np. w przypadku zajęcia mieszkania przez byłego współmałżonka, który nie jest do tego uprawniony.
Prawo roszczenia
Prawo roszczenia windykacyjnego nie obejmuje sytuacji, w których osoba władająca posesją ma do tego prawo względem właściciela (np. jest współwłaścicielem, dzierżawcą lub wynajmującym). Kolejnym środkiem ochrony własności jest roszczenie negatoryjne, czyli żądanie zaprzestania naruszania posesji w innej formie niż pozbawianie właściciela faktycznego władania nieruchomością. Może ono dotyczyć m.in. przejazdu nieuprawnionej osoby przez teren posesji bez naszej zgody, budowy na naszym gruncie, łowienia ryb w prywatnym jeziorze itp. Roszczenie negatoryjne dotyczy także immisji, związanych z działaniami sąsiedzkimi, które zakłócają korzystanie z nieruchomości (np. hałasu, dymu czy skierowania na teren innej nieruchomości wody deszczowej lub nieczystości).
Naruszający prawo musi przestać!
W przypadku zgłoszenia któregokolwiek z roszczeń naruszający prawo musi zaprzestać swoich działań, zaś związane z nimi konsekwencje prawne zależne są od tego, czy działał w dobrej wierze czy też świadomie. Ochrona domu obejmuje również regulację w zakresie obciążenia nieruchomości na rzecz właściciela innej posesji (tzw. władnącej) – służebność gruntową. Według tego prawa właściciel nieruchomości obciążonej posiada ograniczone uprawnienia względem niej, zaś właściciel posesji władnącej w określonym zakresie może korzystać z nieruchomości obciążonej. W praktyce służebność gruntowa może dotyczyć regulacji w zakresie korzystania ze studni, drogi itp., jednak w taki sposób, aby jak najmniej utrudniać korzystanie z posesji obciążonej. Szczegóły tych ustaleń mogą być uzgadniane umownie między dwoma stronami za pośrednictwem sądu, organów administracji lub aktu notarialnego.