Istnieją różne drogi finansowania kosztownych projektów. Te które zakładają wykorzystanie lub opracowanie innowacyjnych technologii mają szansę na pieniądze z Unii Europejskiej. Długoterminowy program wsparcia w latach 2014 – 2020 przewiduje spore kwoty dla przedsiębiorstw różnych wielkości, które chciałyby rozwinąć się przemysłowo.
Oprócz tradycyjnych dotacji unijnych na innowacje można także postarać się o wsparcie spłacania kredytu.
Jak to działa?
„Kredyt na innowacje technologiczne” (poddziałanie 3.3.2.) to punkt w regulaminie dotacji. O ile dotacje unijne na innowacje przewidują przyznanie pewnej kwoty, o tyle ten punkt programu wspiera jedynie uiszczanie kredytu zaciągniętego w banku. Dofinansowanie przybiera wtedy formę „premii technologicznej”. Wnioskodawca zaciąga kredyt w jednym z banków, które współpracują z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Aktualnie jest tych banków siedemnaście. Przyznane mu pieniądze są przeznaczane na częściową spłatę kredytu, który musi z kolei posłużyć unowocześnieniu jego przedsiębiorstwa. Jest to więc forma dotowania w innej postaci niż bezpośrednie przyznanie gotówki.
Jakie wnioski mają szanse powodzenia?
Nie istnieje wymóg, by podmiot starający się o tego typu dotacje unijne na innowacje sam wynalazł nową technologię. Można ją kupić od innego przedsiębiorstwa. Ważne jest, by wdrażana technologia naprawdę była innowacyjna, a produkowane za jej pomocą towary miały powodzenie na rynku w kraju. Im wyższa technologia i bardziej obiecujące efekty, tym większe szanse na przyznanie wsparcia w spłacie kredytu.
Dopłata do sześciu milionów
Premię technologiczną wypłaca się w transzach w trakcie spłacania kredytu w banku, nie może ona wynieść więcej, niż sześć milionów złotych – to górna granica. Kwota jest zależna głównie od wielkości przedsiębiorstwa, a także od regionu Polski, w którym ono działa – i tak największe wsparcie otrzymują przedsiębiorcy w województwach wschodnich, najmniejsze – w Warszawie. Istnieją oczywiście szczegółowe kryteria określające, na co można wydać przyznane pieniądze.