Coraz częściej w szkołach dostępne są tablice multimedialne. Mają one za zadanie przyswajać dziecko do postępu technicznego, uatrakcyjniają zajęcia. Uczeń chętnie uczestniczy w lekcjach, gdzie może wykonywać zadania na tego typu sprzęcie. Można przedstawić różne zdjęcia, prezentacje, pokazy, które będą doskonale uzupełniały wiedzę przekazywaną na lekcji.
Uczniowie są w większości wzrokowcami, dlatego takie pokazy ułatwią zapamiętywanie danego materiału. Tradycyjne pomoce dydaktyczne: plansze edukacyjne, puzzle, gry dydaktyczne, układanki, klocki rozwijają dziecko, jego intelekt, spostrzegawczość, logiczne myślenie, wyobraźnię.
Pomoce edukacyjne
Nauczyciel musi mieć dostęp do różnych pomocy edukacyjnych, by każda lekcja była ciekawa i zachęcała uczniów do nauki. Nauczyciele często przygotowują własne pomoce edukacyjne niezbędne do pracy. Są to różne rebusy, gry, układanki, rozsypani, krzyżówki, plansze dydaktyczne. W sieci, na portalach edukacyjnych dostępne są również zestawy ćwiczeń udoskonalających dane obszary inteligencji. Dziecko posiadające pewne problemy w edukacji powinno ćwiczyć za pomocą takich zestawów i pokonywać trudności. Ciekawą pomocą dydaktyczną są np. panele sensoryczne, za pomocą których dziecko kształtuje zmysł dotyku, wzroku. Kształtuje się również spostrzegawczość.
Rozwój zmysłów
Bardzo ważną rzeczą jest bowiem wpływanie na rozwój zmysłów. Takie pomoce doskonale sprawdzają się w pracy z najmłodszymi oraz dziećmi upośledzonymi. Aby prawidłowo funkcjonować musimy znać swoje ciało, jego możliwości, w pełni kształtować motorykę. Dziecko dopiero poznaje świat, kształtuje swoje zmysły. Należy kształtować je w dobrym kierunku. Ciekawymi pomocami są narzędzia umożliwiające przeprowadzanie doświadczeń. W obecności nauczyciela, dziecko może bawić się w małego chemika, zgłębiać tajniki wiedzy. A przecież przez zabawę najlepiej się uczymy i najwięcej zapamiętujemy.