Nikt nie myśli na zapas o tym, co złego może się stać. Gdy jednak już dojdzie do wypadku, często nie wiadomo co robić. Auto jest uszkodzone i pojazd trafia do naprawy. Co jednak jeśli samochód to nasz jedyny możliwy środek transportu do pracy?
A może po prostu bardzo przyzwyczailiśmy się do wygody, jaką jest jazda samochodem i nie chcemy z niej rezygnować na rzecz komunikacji miejskiej? Żadna sytuacja nie jest bez wyjścia. W takim przypadku samochód zastępczy rozwiąże problem.
Kiedy takie rozwiązanie wchodzi w grę?
Pojazd zastępczy przydaje się, gdy nasz samochód nie nadaje się do użytku. Powody niedyspozycji mogą być różne. Po pierwsze nasz samochód ma prawo się zepsuć. W takim przypadku konieczne jest oddanie samochodu do warsztatu. Gdy naprawa wyniesie kilka dni, auto zastępcze będzie zbawieniem. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku wypadku. Niezależnie czy chodzi o zwykłą stłuczkę czy na przykład dachowanie, na doprowadzenie samochodu do stanu używalności potrzeba czasu. Gdy uszkodzone auto jest jedynym dostępnym, pojazd zastępczy zdecydowanie ułatwi życie i pozwoli nie wywracać życia i dotychczasowych przyzwyczajeń do góry nogami.
Na czym polega i do kogo skierowana jest oferta?
Samochód zastępczy jest oddawany do użytku klientowi, gdy jego auto na przykład z wymienionych wyżej przyczyn nie nadaje się do użytku. Pojazdy te oferują najczęściej warsztaty, w których dokonuje się naprawy. Samochody zastępcze są też oferowane w ramach ubezpieczenia auta. Dostępność takiej opcji zależy od rodzaju wykupionego pakietu. Najrzadszą sytuacją są oferty prywatnych firm wypożyczających auta, które proponują udostępnienie auta do czasu usunięcia szkody/awarii w atrakcyjnych cenach. Z samochodów zastępczych korzystają osoby prywatne i firmy. Dla pojedynczych jednostek szczególną wagę takie rozwiązanie zyskuje, gdy unieruchomione auto jest jedynym w rodzinie. Firmy, których pracownicy pracują w terenie jeżdżąc na przykład do klienta, dzięki pojazdowi zastępczemu nie stracą. Z takich samochodów korzystają również ośrodki nauki jazdy – gdy auto ulegnie awarii, dany instruktor nie musi odwoływać lekcji w danym dniu.